Botoks

uygulandığı bölgedeki kasların rahatlamasını ve belli bir süre için cildin gerginleşmesini sağlayan ilacın ticari ismi ve ‘’Botulunium Toksin’’den elde edilen bir bakteri toksinidir.

Doktorunuz Anlatıyor: Botoks Nedir?

Botoks Nedir

Medikal estetik denince ilk akla gelen yöntemlerden biri olan botoks, ciltteki yaşlanma belirtileri, mimik çizgileri ve kırışıklıklardan kurtulmak için tercih edilen en etkili ve kolay yöntemdir. Göz kenarında oluşmuş olan kazayağı kırışıklıklarına, zamanla düşen kaşlara, alın bölgesi kırışıklarına, üst dudak kırışıklıklarına, boyun bölgesi kırışıklıklarına, terlemeyi önlemek amaçlı koltuk altına, el ve ayaklara da uygulanmaktadır.

Yararları

Kırışıklıklar, aynı ifadenin binlerce kez tekrarlanması nedeniyle cilde kazınmış olan çizgilerdir. Kırışıklıklara “ifade-mimik çizgileri” veya şekilleri nedeniyle “kaz ayakları” da denir. Kırışıklıkların nedeni cilt altındaki kasların uzun süreli kasılmalarıdır.

Botoks, uygulandığı bölgedeki kasların rahatlamasını ve belli bir süre için cildin gerginleşmesini sağlayan ilacın ticari ismi ve ‘’Botulunium Toksin’’den elde edilen bir bakteri toksinidir. Sadece uygulandığı kas düzeyinde etki gösterir, uygulama bölgesinin dışında etkileri bulunmaz. Uygulama yapılan bölgedeki kasların hareket etmesini engelleyerek, mimikleri kısıtlayabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir.

Aşırı terleme kozmetik bir sorun olmaktan ziyade, bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir. Aşırı terlemeyi engellemek için birçok yöntem denense de, fazla başarı elde edilememektedir. Botoks uygulaması ise, ter bezlerinde aşırı terlemeye yol açan lifleri bloke ederek, sorunu azaltmak veya durdurmak konusunda etkili olmaktadır. Etkisi 6 ile 12 ay arasında sürmektedir.

Botoks halk arasında yılan zehiri olarak tabir edilir fakat bunun gerçekle bir alakası yoktur. Doğru bilinen ama aslında yanlış bir şehir efsanesidir.

Uygulama Süresi

Uygulama önceki anestezik krem ile uygulama bölgesi uyuşturulur. Çok ince uçlu özel bir iğne yardımı ile birkaç noktadan kas içine Botoks enjekte edilir. Yaklaşık 10-15 dakika sürer. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden bir ağrı şikâyeti oluşmaz.

Uygulamanın etkisi 3-4 gün sonra görmeye başlanır ve 15. günde maksimum seviyeye ulaşır. Etki süresi ortalama 4 aydır, 6. ayda ise tamamen ortadan kalkar ve uygulama bölgesi eski haline döner. Terlemeyi önleyici amaçlı kullanıldığında ise etki süresi daha uzundur.

Kimlere Uygulanabilir

En iyi sonuç alan hasta grubu, her zaman doğru zamanda, doğru uygulama yapılan hastalardır. Gereğinden önce ve genç yaşta yapılan uygulama, kırışıklıklar yeteri kadar belirginleşmediği içi, sonrasında hastayı memnun edecek farkı hissettirmeyecektir.
Gereğinden ileri yaşta ve kırışıklıkları çok ilerlemiş, derinleşmiş hastalara ise sadece botoksla istenilen verim elde edilemeyebilmektedir. Bu hastalar ayrıntılı muayene edilerek hem botoks, hem de diğer yöntemler hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir.

Botoks tedavisinin sağlığı etkileyecek olumsuz bir yan etkisi yoktur. Estetik amaçlı olarak çok az miktarlarda kullanıldığı için, doğru uygulama sonrasında istenmeyen bir etki görülmez, şişme, morarma ya da kızarıklık olmaz. Nadiren uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında riski yoktur. Migren ağrılarına iyi geldiği de sıkça alınan geri dönüşlerden biridir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle hastanın özellikle de yüz üstü yatması ve başını eğerek bir işle ilgilenmesi istenmez. Aynı gün solaryum, cilt bakımı, kuaför, havuz, spor tavsiye edilmez.

Deneyimleyenler Ne Dedi?

“It was really fun getting to know the team during the project. They were all helpful in answering my questions and made me feel at ease. The design ended up being better than I could have envisioned!”

Eve CrawfordProduct Designer

“By far the best team I've ever worked with. They truly understood the look I was going for and completely nailed it! I would highly recommend them as a company, you simply just won't find any better team!”

Aura BrooksGraphic Designer

“Salient is by far the most astonishing WP theme out there! I literally could not be happier that I chose to buy your theme! Your regular updates and superb attention to detail blows me away every time I visit my new site!”

Zak ReidInstructor, Skate Nao

“I'm wondering why I never contacted these guys sooner! Seriously, they all have commendable talent in their respective fields and knocked my concept out of the ballpark. Thanks for an amazing experience!”

Jack GrahamCo Founder, Coffee Inc
Summary
Botoks
Article Name
Botoks
Description
Medikal estetik yöntemleriden biri olan botoks, ciltteki yaşlanma belirtileri, çizgileri ve kırışıklıklardan kurtulmak için tercih edilen bir yöntemdir.
Author
Clinic-up
Clinic-Up
Publisher Logo