Saç Ekimi

Saç ekimi; dökülmüş veya seyrelmiş saçların restore edilmesi, yeniden yerine koyulabilmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Aslında yapılan işlem, Plastik cerrahinin temeli olan otolog (kişinin kendisinden alınana) doku nakli işlemidir.

Saç Ekimi Nedir

Saç ekimi; dökülmüş veya seyrelmiş saçların restore edilmesi, yeniden yerine koyulabilmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Aslında yapılan işlem, Plastik cerrahinin temeli olan otolog (kişinin kendisinden alınana) doku nakli işlemidir. Plastik cerrahinin temel amacı kişinin görünümünü iyileştirmek, böylece kendisiyle ve çevresiyle barışık bireyleri topluma kazandırmaktır. Saç ekimi de bu amaca hizmet eden en temel ameliyatlardan biridir.

Kaş, sakal ve bıyık eksikliklerinde, bu alanların onarımı/ekimi için materyal olarak yine saç bölgesinden alınan kıl kökleri kullanılmaktadır. Bu nedenle saç ekimi tanım kapsamına kaş ekimi, sakal bıyık ekimi de girmektedir.

Ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Ülke genelinde aynı standart kuralların uygulanması gerekmektedir. Saç ekimi öncelikle cerrahi bir işlemdir ve bütün cerrahi işlemlerde uyulması gereken kuralların tamamına adım adım uyulmalıdır.

Yararları

Saç Ekimi Sonrası Görünüm İyileşir 

Saç ekimi sonrası sağlıklı ve gür saçların dış görünüşümüzdeki önemi yadsınamaz. Saçlarımızın şeklini bile beğenmediğimizde huzursuz oluruz; saçlarımız dökülünce ise aynalara bakamaz hale geliriz. Saç ekimi yaptırdıktan sonra ise aynalarla barışmaya başlarız.

Gürleşen ve donör bölgedeki sağlıklı saç köklerinden alınan greftler kullanıldığı için parlayan yeni saçlarımızın keyfini süreriz. Kendimizi daha genç, daha çekici ve daha gösterişli hissederiz. Bu değişimle birlikte dökülen saçlarımızın azalttığı özgüvenimiz de yerine gelir. Özgüvenimizin artmasının etkisini ise hayatımızın her alanında fark ederiz.

Saç Ekimi Kesin Çözüm Sunar 

Saç maskelerinin, saçları gürleştirdiği düşünülen kozmetik ürünlerin ve saç çıkarttığını iddia eden bitkisel tariflerin saç dökülmesine kesin çözüm sunmadığı bilinmektedir.

Saçlar dökülmeden önce uygulanan saç maskeleri ve bitkisel kürler saçların dökülmemesini sağlayabilir. Ancak dökülen saçı yeniden çıkaran bir ürün yoktur. Saçlar dökülmüşse bu sorunun üstesinden yalnızca saç ekimi ile gelinebilir.

Saç ektirmek isteyen hastalara özel planlama yapılır, ekilmesi gereken saç miktarı belirlenir, donör bölgedeki saç köklerinin kalitesi kontrol edilir ve operasyonlar soru işareti bırakmayacak şekilde gerçekleştirilir.

Saç Ekimi ile En Doğal Sonuçlar Alınabilir 

Saç ekim yöntemlerine başvurmayı düşünen kişiler görüntülerinin doğallığı ile ilgili endişelere kapılırlar. Saç ekiminin yapay olacağını ve yeni görünümlerin göze çarpacağını düşünürler. Öncelikle bunun yanlış bir düşünce olduğunu söylemek istiyoruz.

Saç ekimi öncesi her hastaya ayrı bir planlama yapılır ve saç ekim tekniklerinin gelişmişliği sayesinde yeni çıkan saçlar görünümleri ile tam bir uyum içerisinde olur. Herhangi bir yapaylık ya da rahatsız edici bir görüntü oluşmaz.

Saç ekiminin en büyük avantajlarından birisinin doğal sonuçların elde edilmesini sağlaması olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.

Saç Ekimi Sırasında Hasta Açı Çekmez

Saç ekimi yöntemleri uygulanırken hastalar acı çekmez. Saç ekimi yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır ve işlemler yapılırken hasta herhangi bir rahatsızlık hissetmez.

Saç ekimi yapılacak alanın genişliği doğrultusunda bir ya da birkaç seansta tüm işlemler tamamlanır ve hasta günlük hayatında dikkatli olduğu takdirde hiçbir sorun yaşamaz.

Doktorların direktiflerine uyan ve saç diplerinin bakımını uygun şekilde gerçekleştiren hastalar kısa sürede iyileşebilir.

Saç Ekimi Uzun Vadede Maliyet Avantajı Sunar

Saçları dökülen kişiler saçlarını daha sağlıklı hale getirmek için farklı ürünler kullanırlar. Hatta saçlarının çıkacağını düşünerek bu kozmetik ya da kimyasal ürünlere yüksek miktarlarda para harcayabilirler.

Özellikle bilgi kirliliğinin hakim olduğu günümüzde yanıltıcı reklamların etkisinde kalan kişi sayısının çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Saç ekimi yöntemleri uygulandığında hastalar bir kere ödeme yaparlar ve sonrasında sadece saç sağlıklarını iyileştirmek için herkes tarafından uygulanan yöntemleri uygularlar. Ek para harcamalarına gerek kalmaz ve bir kerede saçları için yapacakları harcamaları önleyebilirler.

Başarı için Doğru Seçimler Yapılmalıdır 

Saç ekimi yaptırmayı ve saç ekimi yöntemlerinin avantajlarının tamamını yaşamak istiyorsanız saç ekimi yaptıracağınız uzmanları ve saç ekim merkezlerini titiz bir şekilde seçmelisiniz.

İşlemin gerçekleşeceği merkezlerin hijyen standartlarını ve uzmanların geçmiş başarılarını dikkate almalısınız. Çok kısa süre içerisinde sağlıklı ve gür saçlara kavuşacağınızı iddia eden kuruluşlara güvenmemelisiniz.

Uygulama Süresi

1. ADIM: Karar Verme Ve Doğru Zamanlama

Saç ekimine giden süreçte ilk aşama karar verme sürecidir. Kişinin saç dökülmesi sosyal, psikolojik ve özel hayatını yoğun bir şekilde etkilemeye başladığında saç dökülmesi yaşayan kişi çözüm yolları arayışını arttırmaktadır.

Saç ekimine karar verme aşaması, saç dökülmesinin geri dönüşü olmayan ve gün geçtikçe artan bir dökülme çeşidi olduğunun fark edilmesiyle gündeme gelir.

2. ADIM: Doktor Seçimi

Saç ekimi yaptırmaya karar veren kişi için en önemli konu doktor seçimidir. Yoğun olarak tecrübe ve el becerisi gerektiren ve cerrahi bir operasyon olan saç ekiminde beklentilere uygun sonuçlar almanız konusunda sizi doğru bilgilendirecek olan kişi seçtiğiniz doktorunuzdur.

Saç ekimi operasyonları, steril koşulları doğru şekilde sağlanmış hastaneler ve cerrahi tıp merkezlerinde, sadece doktorlar tarafından yapılması gereken mikro cerrahi operasyonlardır.

Saç ekiminizi yapacak kişinin mutlaka diplomalı bir doktor olmasına dikkat ediniz. Günümüzde malesef hala herhangi bir sağlık eğitimi almamış kişiler de “saç ekimi uzmanı” adı altında saç ekimi yapabilmektedir. Saç ekimi yapacak doktorun T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesinialmış olması gerekmektedir. Doktor seçiminde bir diğer önemli nokta, saç ekim doktorunuzun operasyonu yapıp yapmayacağı konusudur. Uzun süren ve emek isteyen bir operasyon olan saç ekimi operasyonunuzu bir hemşire ya da yardımcının değil bizzat doktorunuzun kendisinin gerçekleştireceğine emin olunuz.

Ülkemizde özellikle son yıllarda saç ekimi popülaritesi hızla artan bir alan oldu. Doktor seçimi açısından özellikle büyük şehirler için seçenek sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu seçenekler arasında doğru olanı seçmek, yapılan reklamlarla birlikte iyice zorlaşır hale gelmiştir. Yaptığınız araştırmaların ardından belirleyeceğiniz birkaç saç ekim doktoru ile doğrudan görüşme yapmalısınız.

Saç ekimi doktorunuzun yanında kendinizi rahat hissetmeniz ve aklınıza takılan tüm soruları rahatlıkla sorabilmeniz saç ekim doktorunuz seçerken size yardımcı olacak bir diğer kriterdir.

3.ADIM: Ön Görüşme

Kişiye özel bir operasyon olan saç ekiminde kişinin saç yapısı, saç dökülme şekli ve derecesi, donör bölgenin kalitesi saç ekim operasyonunu başarısını etkileyen faktörlerdir. Saç ekiminde ön görüşmenin önemi işte burada devreye girer.

Ön görüşme öncesinde çeşitli açılardan çekilerek yollanan fotoğraflar, ortalama bir fikir elde edilmesi için kullanılabilse de, saçların durumu ile ilgili sağlıklı ve net teşhis konulabilmesi için doktorunuzla birebir görüşmeniz gerektiğini unutmayın.

4.ADIM: OPERASYON

Operasyona Hazırlık

Saç ekim operasyonunuz en az 4 kişilik sağlık ekibi ve doktorunuz tarafından cerrahi koşulları tam olarak yerine getirebilen bir hastanede ya da tıp merkezinde gerçekleştirilmelidir.

Operasyon için belirtilen saatte danışmanınız tarafından karşılanırsınız. Bekleme ve dinlenme alanında nihai saç ekim planlanması için kısa bir konsültasyon gerçekleştirilir, saç ekimi ile ilgili son hatırlatmalar ve bazı kontroller yapılır. Yapılan bilgilendirmelerin ardından operasyon için gerekli bilgilendirmenin yapıldığına dair bilgi formu doldurulur.

Saç Ekimi Planlama Aşaması

Doktor kişinin yüz anatomisini inceler, kişinin saç yoğunluğu, açıklığı ve yüz şeklini ve sizin isteklerinizi birarada analiz ederek en uygun ön saç çizgisini belirler. Ardından doktorunuz tarafından ön saç çizgisi ve greft dağılımını belirleyecek olan sınır noktaları belirlenir ve kalemle kafanız üzerimde bazı işaretlemeler yapılır.

Saç ekim planlama aşamasında kişinin istekleri, yaşı ve yüz şekli çok önemlidir. Kişinin isteklerine en yakın ve estetik şeklin planlanması doktorunuz tarafından yapılır.

Operasyon öncesinde gerekli görüldüğü takdirde doktorun isteği doğrultusunda hasta, saç kesim bölümüne alınarak saçları traş edilir. (Bazı özel durumlarda saçlar traş edilmeden de saç ekimi yapılabilmektedir.)

Operasyon saati geldiğinde ameliyat önlüğü giydirilen hasta operasyon odasına alınır.

5.ADIM: Operasyon Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

İlk 12 saat araba kullanmayınız.

İlk 3 gün, saçınızı yıkamayınız. Daha sonrasında ekim yapılan noktaları fazla sıcak sudan ve basınçtan sakınınız, başınızı havlu ile kurulamayınız.

Size verilen ilaçları saatinde ve düzenli olarak kullanınız.

İlk hafta alkol kullanmayınız.

İlk 10 gün, sizi terletip yorabilecek cinsel ilişki, spor, ağır işler vb. aktivitelerden uzak durunuz.

Saç köklerinin tutmasını engelleyebileceği için panik ve stresten uzak durunuz.

En az iki ay güneş ışığından, top oyunlarından ve deniz aktivitelerinden uzak durunuz.

Ekim yapılan bölgeyi baskı ve çarpmalardan sakınınız. Fazla sıkı olmayan bir şapka ile bölgeyi koruyunuz.

İyileşme süresinde saç ekilen bölgeyi kaşımayınız.

İlk 2 ay saç spreyi veya jöle kullanmayınız.

Bu kurallara uyulmasının saç köklerinizin tutması, istenildiği yönde uzaması ve iyileşme sürecinin kısalması açısından önemli olduğunu unutmayınız

Kimlere Uygulanabilir

Yaş, saç ekimini engelleyen ya da kısıtlayan bir faktör değildir. İdeal olarak, kişi mevcut ya da gelecekteki saçsız bölgelerini yeteri miktarda doldurmak adına, verici kısımlarda etkin şekilde büyüyen saçlara sahip olmalıdır. Saçın dokusu, kalın ya da ince telli olması da saç naklinin başarısını etkileyen faktörlerdir.

Deneyimleyenler Ne Dedi?

“It was really fun getting to know the team during the project. They were all helpful in answering my questions and made me feel at ease. The design ended up being better than I could have envisioned!”

Eve CrawfordProduct Designer

“By far the best team I've ever worked with. They truly understood the look I was going for and completely nailed it! I would highly recommend them as a company, you simply just won't find any better team!”

Aura BrooksGraphic Designer

“Salient is by far the most astonishing WP theme out there! I literally could not be happier that I chose to buy your theme! Your regular updates and superb attention to detail blows me away every time I visit my new site!”

Zak ReidInstructor, Skate Nao

“I'm wondering why I never contacted these guys sooner! Seriously, they all have commendable talent in their respective fields and knocked my concept out of the ballpark. Thanks for an amazing experience!”

Jack GrahamCo Founder, Coffee Inc
Summary
Saç Ekimi
Article Name
Saç Ekimi
Description
Saç ekimi; dökülmüş veya seyrelmiş saçların restore edilmesi, yeniden yerine koyulabilmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir operasyondur.
Author
Clinic-up
Clinic-Up
Publisher Logo