Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, keratolitik bazı ajanlar, aminoasitler ve yüzey genişleticilerin saçlı deriye direkt enjekte edilmesi işlemidir.

Saç Mezoterapisi Nedir

Mezoterapi, intradermal olarak uygulanan minimal dozların, sorunlu bölgeye enjekte edilmesi mantığına dayanan bir yöntemdir. Mezoterapi kelimesi Yunanca “meso”ve “therapy” kelimelerinden türetilmiştir. Burada “mezo” kelimesi mezoderm tabakasını işaret eder.

Saç Mezoterapisi, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, keratolitik bazı ajanlar, aminoasitler ve yüzey genişleticilerin saçlı deriye direkt enjekte edilmesi işlemidir.

Uygulanan ilaçlar ve yapılan iğneler dolayısıyla bölgede bir tahriş oluşur. Bu durum burada kan birikmesine, daha önceden birikmiş kanın dışarı atılmasına, biriken kanın içine nüfuz eden ilaçların da bütün saçlı deriyi dolaşmasına sebebiyet verir. Böylece saç telleri köklerinden beslenmiş ve enerji almış olur.

Saç mezoterapisi, doktorun önerdiği sıklıkta yapılırsa bir süre sonra orada küçük kan damarları oluşur ve bu da beslenmeyi “sürekli” hale getirmiş olur. Yani uygulama temelde saç köklerine ihtiyaç duyduklarını verirken, bir yandan da o bölgenin kan damarlarını ve damarların kan tutma becerilerini arttırarak etkisini gösterir.

Yararları

  • Saç dökülmesini belirgin bir şekilde azaltır.
  • Saç köklerini kalınlaştırır.
  • Saçın ömrünü uzatır.
  • Saçın daha parlak, gür ve hacimli görünmesini sağlar.
  • Uykuda olan saç folikülleri uyarıldığı için saçlı derinin üstüne çıkarlar ve gözle görünür saç tellerine dönüşürler.
  • Saçın rengini korur, böylece saç beyazlaması geciktirilmiş olur.
  • Hastanın saç dökülmesi belirgin bir şekilde azaldığı için saç ekimi gibi işlemler genelde ya ilerleyen zamanlarda yapılır ya da bu işleme ihtiyaç kalmaz.

Saç Mezoterapisi, saç dökülmesi şikayeti olan, saç ekimi öncesi veya sonrası mevcut saçlarının korunmasını isteyen, saçlarının inceldiğini, hacim kaybı olduğunu, parlaklığını yitirdiğini farkeden, boya ya da benzeri işlemlerde saçları yanan, fazla fön ve işlee maruz kalan, saçları geç uzayan, kolay kırılan, diyet, gebelik veya kemoterapi sebebiyle hızlı saç kaybı yaşayan kişilerin %90’ının ihtiyacını karşılar. Özellikle kadınlarda saç ekimi yapılamadığı için, bu uygulama oldukça fazla tercih edilmektedir. Ancak saç dökülme şikayeti ilerlemiş ve mezoterapi ile kontrol altına alınamayan hastalar da elbette mevcuttur.

Uygulama Süresi

İdeal bir saç mezoterapisi işlemi 5 aşamalıdır. Bu aşamalardan herhangi birinin eksik yapılması sonuç üzerinde olmusuz etki oluşturur.

Saç mezoterapisi değişik protokollerle uygulanabilir. Eğer aktif bir saç dökülmesi varsa önce saç dökülmesinin durdurulması gerekir. Bu uygulama çoğunlukla haftada bir kez yapılan 4 seanstan oluşur. İhtiyaç duyulması halinde seans sayısı arttırılabilir. 6 veya nadiren 8 seans yapılması gerekebilir. Seanslar arasındaki süre 3 günden kısa 10 günden uzun olmamalıdır. Saç dökülmesi kontrol altına alındıktan sonra mevcut halinin korunması gerekir. Bu amaçla 3 ay arayla yılda 4 seans (mevsim geçişlerinde) daha yapılması önerilir.

Saç ve saçlı deriye dışardan sürülen ürünlere göre mezoterapinin etkinliği 8-10 kat fazladır.

Kimlere Uygulanabilir

Saç dökülmesi şikayeti olanlar
 Saç ekimi öncesi veya sonrası mevcut saçlarının korunmasını isteyenler
 Saçlarında incelme, zayıflık farkeden hastalar
 Saçlarının parlaklık ve hacim kaybettiğini farkeden hastalar
 Ailesinde ciddi saç dökülmesi şikayeti olanlar

Ailesinde saç dökülmesi sebebiyle saç ekimi yaptıran aile bireyi olanlar
Yoğun stres sebebiyle belirgin ama kısa süreli saç dökülmesi şikayeti olanlar
 Saça uygulanan her hangi bir işlem sebebiyle (örneğin saçların boyanması veya kuaförde başka bir işlem görmesi esnasında yanması gibi) saçların uğradığı hasarların telafisinde
 Saçların geç uzaması sorununda
Saçların kolay kırılması, sönük ve bakımsız görünmesi durumunda
Aşırı fön, boya v.b işlemlerden sonra saçların bir türlü kendini toparlayamaması durumunda,
Diyet yaparak hızlı bir şekilde saç kaybı yaşayan hastalar
 Gebelik sonrası oluşan saç kayıplarını telafi etmek isteyen hastalar
Her hangi bir tedaviye bağlı olarak (örneğin kemoterapi) oluşan saç kaybını telafi etmek isteyen hastalar

Deneyimleyenler Ne Dedi?

“It was really fun getting to know the team during the project. They were all helpful in answering my questions and made me feel at ease. The design ended up being better than I could have envisioned!”

Eve CrawfordProduct Designer

“By far the best team I've ever worked with. They truly understood the look I was going for and completely nailed it! I would highly recommend them as a company, you simply just won't find any better team!”

Aura BrooksGraphic Designer

“Salient is by far the most astonishing WP theme out there! I literally could not be happier that I chose to buy your theme! Your regular updates and superb attention to detail blows me away every time I visit my new site!”

Zak ReidInstructor, Skate Nao

“I'm wondering why I never contacted these guys sooner! Seriously, they all have commendable talent in their respective fields and knocked my concept out of the ballpark. Thanks for an amazing experience!”

Jack GrahamCo Founder, Coffee Inc
Summary
Saç Mezoterapisi
Article Name
Saç Mezoterapisi
Description
Saç Mezoterapisi, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, keratolitik, aminoasitler ve yüzey genişleticilerin saçlı deriye direkt enjekte edilmesi işlemidir.
Author
Clinic-up
Clinic-Up
Publisher Logo